close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
اراده های پولادین ، شکوه و جلال را به میدان ویران شده ۸۰۰ ساله بازگرداند
آخرین ارسال های انجمن
درباره : عمران , سازه های خاص , شهرسازی و مدیریت شهری , |بازدید : 232| نویسنده : سعید شاهسونخبرگزاری ایمنا: محور تاریخی – فرهنگی اصفهان اساس استخوان بندی کلانشهر اصفهان بوده و در تمام دوره های تاریخی به عنوان ستون فقرات ساختار کالبدی ، اقتصادی و اجتماعی محسوب می شده که در حال حاضر نیز استخوان بندی فعال شهری بر پایه همین ساختار استوار است .

جهت مشاهده ی توضیحات و سایر تصاویر به ادامه ی مطب مراجعه بفرمایید ...


به گزارش ایمنا، محور تاریخی از محل میدان کهنه و مسجد جامع عتیق آغاز شده و به باغات هزار جریب در دامنه کوه صفه منتهی می گردد . از مهمترین نقاط این محور میدان کهنه و یا همان میدان امام علی (ع) می باشد که در حال حاضر با گذشت بیش از ۸۰۰ سال از قدمت میدان و تغییرات بنیادی که طی چندین دهه اخیر در آن ایجاد شده بود احیا گردیده و مجدداً قامت خود را در مرکز تاریخی ترین بخش از شهر اصفهان برافراشته است .
شهر اصفهان در سه دوره به پایتختی ایران برگزیده شد که در اولین نوبت حدود ۱۰۰۰ سال پیش در زمان دیلمیان حسن رکن الدوله اصفهان را به پایتختی برگزید و با احداث میدان مرکزی شهر با نام میدان میر و دیگر بناهای اطراف میدان , این منطقه از شهر را بعنوان مرکز حکومت رونق خاصی بخشید . در دومین دوره پایتخت اصفهان در زمان ملک شاه سلجوقی مجدداً اصفهان به مرکز توجهات حکومتی تبدیل شد و با احداث میدان اصلی شهر که تا این زمان نامهای متعددی به خود داشته از جمله میدان قدیم ، میدان کهنه ، میدان عتیق ، سبزه میدان .... و در حال حاضر به دنبال بازگشت شکوه و جلال به میدان مزین به نام مبارک امیرالمومنین علی (ع) گردید .
میدان مرکزی شهر با مساحتی بالغ بر ۵۷ هزار متر مربع ایجاد و آثار متعدد تاریخی دیگری نیز دراطراف میدان بنا نهاده شد . در سومین دوره پایتختی اصفهان نیز با احداث میدان نقش جهان ، این میدان به دو قسمت تقسیم و مجدداً آثار ماندگار متعدد دیگری در اطراف آن احداث گردید .
در دهه های اخیر خصوصاً پس از انقلاب شکوهمند اسلامی با احساسی از مسئولیت در برخی کارشناسان خبره و متخصصین میراث فرهنگی که از بدو طرح موضوع احیا تا تکمیل مطالعات از هر اقدامی دریغ نکردند و بعضی از همچون مرحوم کازونی ، دکتر شیرازی ، دکتر آذرنوش و مهندس سید هادی میر میران فرصت نیافتند تا شاهد اجرای این طرح باشکوه باشند. از سال ۱۳۸۳ شهرداری اصفهان به خاطر اهمیت بسیار بالای موضو ع مستقیماً وارد میدان عمل گردید و با تکمیل طرحها و تهیه نقشه های اجرایی اقدام به آغاز عملیات در نیمه اول سال ۱۳۸۸ نمود و پروژه را در سه فاز تعریف نمود .
فاز اول:
به منظور حذف ترافیک عبوری تصمیم به اجرای زیر گذر جایگزین چهار خیابان منتهی به میدان ترافیکی همزمان با اجرای میدان ترافیکی در تراز ۶ متری زیر سطح زمین گردید . در این راستا جلسا ت کارگاهی با حضور شهردار اصفهان و تمامی معاونین وی به همراه مدیران و کارشناسان شهرداری در محل پروژه برگزار شد و به جهت رفع معارضات تأسیساتی جلساتی با نمایندگان شرکتهای خدماتی بصورت همزمان تشکیل گردید. این مرحله از اجرای عملیات از سخترین بخشهای پروژه به لحاظ مسائل اجرایی بوده است .
اجرای ۱۴۰۰ شمع بتنی با ارتفاع ۳۷ متر ، اجرای ۲۳۰۰۰ متر مربع پل سازی و ده ها آیتم اجرایی در چهار محور خیابان و میدان محل تقاطع مسیرها ، در شرایطی که بازارها تمام وقت دایر و انبوه جمعیت مردمی از محدوده های یاد شده عبور می نمودند ، همزمان با الزام به جابجایی تمام تأسیسات شهری همچون آب ، برق ، گاز ، مخابرات و مهمتر از همه ، کلکتور اصلی فاضلاب شهر که از میان پروژه عبور می نموده و از سویی لزوم کوتاه نمودن زمان اجرای پروژه بخاطر تأمین خواسته های مردمی  از جمله مواردی بود که دشواری اجرای فاز اول را دوچندان می نمود و این در حالی حادث شد که به رغم تمامی نگرانی ها حتی از اساس تحقق پروژه و پیش بینی زمانهای بسیار طولانی تر ، کل عملیات اجرایی پروژه در مرحله زیر گذر ها ظرف یک سال به خوبی و شایستگی به اتمام رسید . فاز اول این پروژه طبق یک برنامه زمانبندی شده دقیق در نیمه اول سال ۱۳۸۸ آغاز گردید و با استفاده از ۵۰۰ نفر نیروی نسانی مفید شامل کارگر ، کارشناس و مهندسین فنی و کارشبانه روزی و همکاری و همدلی همشهریان در شهریور ماه ۱۳۸۹ یعنی ۴ ماه زودتراز موعد مقرر افتتاح شد . 

فازدوم :
بطور کلی شامل اجرا و احیای میدان اصلی که مزین به نام مبارک امام علی (ع) نیز گردید ، می باشد که به تفصیل شامل خرید و تملک بیش از 23 هزار متر مربع واحدهای متراکم تجاری ، اجرای اتصالات قطع شده بازارهای تاریخی که در ۵۰ سال گذشته که با اجرای چهار محور ذکر شده باعث انفصال بازارها و اضلاع میدان اصلی گردیده بود . 
اجرای پارکینگ سه طبقه و فضای وسیع چند منظوره به صورت فضاهای زیر زمینی در زیر کف میدان ، اجرای 25 هزار متر مربع پل سازی بعنوان سقفهای نهایی برای اجرای کف میدان اصلی اجرای یک ردیف واحد تجاری با نمای سنتی دور تا دور میدان برای ایجاد نمای ریبای داخلی میدان در قالب ۷ قسمت ، اجرای یک مجموعه کامل بازار همچون دیگر بازارهای تاریخی منطقه در محور خیابان هارونیه در ضلع شرقی میدان بدلیل اینکه طی دورانهای گذشته بطور کامل از حالت بازارتاریخی و سنتی خارج گردیده بود و در نهایت اجرای محوطه سازی کف میدان شامل سنگ فرش ، سه قطعه آبنما و ۶ قطعه فضای سبزهای داخل میدان با تمام تأسیسات و تجهیزات مورد نیاز و با نور پردازی بسیار زیبا و متناسب با میدان تاریخی و سیستمهای مدرن صوتی و مبلمان شهری می باشد .
در این مرحله نیز با استمرار جلسات کمیته های راهبری و اجرایی ابتدا موضوع آزاد سازی و تملک واحدهای تجاری طرفین خیابان عبدالرزاق شامل بازار زغال و میدان میوه که همگی در وسط میدان قرار گرفته و آن را از حالت میدان خارج نموده بود در صدر عملیات قرار گرفت و ابتدا در طول یکسال تا نیمه دوم ۱۳۹۰ بخش جنوبی و سپس تا نیمه دوم سال ۹۱ بخش شمالی نیز تملک و آزادسازی گردید و در اختیار اجرای پروژه میدان قرار گرفت . در قسمت جنوبی در کف میدان فضای چند منظوره با مساحت 11 هزار و 300 متر مربع ایجاد و در قسمت شمالی نیز در مساحت ۴۵۰۰ متر مربع پارکینگ زیر سطحی سه طبقه با زیر بنای 10 هزار متر مربع و ظرفیت ۲۵۰ وسیله نقلیه احداث گردید و سقف فضاهای یاد شده بعنوان بستر کف میدان در اختیار گروه های محوطه سازی قرار گرفت تا در این فضا ضمن ایجاد ۱۸۵۰۰ متر مربع سنگ فرش قطعه فضای سبز و سه عدد آبنما و سیستم های مدرن نورپردازی و روشنایی و صوتی میان نیز بطور کامل اجرا گردد . 

فاز سوم :
پروژه شامل آزادسازی و اجرای دیگر پروژه هادر محدوده ۳۲ هکتاری و خارج میدان اصلی می باشد و بطور تفصیل شامل توقفگاه و سایط حمل و نقل عمومی علامه مجلسی ، میدان جلوخان مسجد جامع در شمال میدان اصلی ، میدان نیم هشتی در شمال شرقی میدان اصلی ، هتل جهانگردی در شرق میدان و دهها پروژه تجاری خدماتی که در دور تا دورمیدان تعریف شده اند، است . 
اجرای پروژه های فاز سوم به دلیل اینکه برای ارائه واحدهای معوض ملکی مورد نیاز اجرای طرح بوده است از ابتدای شروع عملیات دیگر فازها بطور همزمان آغاز گردید و بخشهای زیادی از این پروژه ها تکمیل سایر موارد که از تأثیر گذاری کمتری در کلیت طرح برخوردارند بطور تدریجی اجرا می گردند .
از سویی دور تا دورمیدان نیز با ایجاد یک ردیف واحدهای مشرف به میدان به تعداد ۱۰۹ واحد و ۹ دستگاه پله و تعدادی ورودی با نمای آجر سنتی الهام گرفته از سبک دوره های سلجوقیه در مجموع یکی از زیباترین میادین تاریخی جهان در این محل شکل خود را بدست آورده است ./۷


نمایش این کد فقط در ادامه مطلب
برچسب ها : پروژه امام علی(ع) , میدان امام , میدان جدید امام علی , پروژه ی میدان امام علی , میدان تاریخی 800 ساله ,

تاریخ : شنبه 09 آذر 1392 زمان : 20:48 | نظرات ()
مطالب مرتبط
آخرین مطالب ارسالی
ارسال نظر برای این مطلب
بخش نظرات برای پاسخ به سوالات و یا اظهار نظرات و حمایت های شما در مورد مطلب جاری است.
پس به همین دلیل ازتون ممنون میشیم که سوالات غیرمرتبط با این مطلب را در انجمن های سایت مطرح کنید . در بخش نظرات فقط سوالات مرتبط با مطلب پاسخ داده خواهد شد .
شما نیز نظری برای این مطلب ارسال نمایید:
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تقویم نمایشگاهی ، داخلی 97

Image result for ‫چهاردهمین نمایشگاه صنعت ساختمان زاهدان‬‎

Related image
تقویم نمایشگاهی ،بین المللی 2018

http://cnrnaturalstone.com/media/img_slider/ns-2018-tr.jpg

http://www.interlift.de/fileadmin/_migrated/pics/home2_960x200.png

http://www.mspir.ir/images/AA.jpg


http://up.isfahansaze.ir/view/2492689/Untitled.jpg

https://www.tradefairdates.com/logos/shk_essen_logo_4025.jpg

تبلیغات

http://www.sobhemahallat.ir/uploads/posts/2017-10/1508644701_iran-insurance-maan-bime-omr-ads.gif

حمایت از کودکان سرطانی
http://ssu.ac.ir/cms/fileadmin/user_upload/Mtahghighat/yazd_cancer/images/mahak1.jpg

اطلاعات کاربری

عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
مطالب پربازدید
لینک دوستان
پیوندهای روزانه


تمامی حقوق برای این سایت محفوظ است و کپی برداری پیگرد قانونی دارد
کدنویسی و توسط زیپو دیزاین ویرایش شده است - ناشر : کدنویسی و توسط سیب گراف